Co dělat, když vaše banka nepodporuje Apple Pay a moc ho chcete.

Protože mám účet u několika bank, tak jsem se velice těšil na příchod Apple Pay do ČR. Bohužel ani jedna z mých bank tuto funkci zatím nenabízí.

Rozhodl jsem se jít na to trochu oklikou.

Jasně, můžu si založit nový účet v jiné bance která tuto službu už podporuje a pořídit si k účtu debetní kartu. To mi přišlo dost složité a navíc jsem lenivý přesouvat všechny trvalé příkazy na nový účet. Nebo jsem mohl využít zahraničních společností, které nabízejí zřízení účtu u nich a vytvoření jejich karty s podporou Apple Pay. To jsem ale nechtěl, protože si za to berou většinou nějaký poplatek. Rozhodl jsem se pořídit si kreditní kartu, kterou můžu mít i bez účtu v dané bance!

Nedávno jsem měl debatu s mojí mamkou na téma kreditních karet. Tím myslím opravdu kreditní kartu, né debetní, kterou má většina z nás a lidově jí říká „kreditka“.

Kreditní karta má své nevýhody, na druhou stranu má spoustu výhod, pokud jí používáte správně.

A tak jsem zašel do jedné banky, která podporuje Apple Pay, po půl hodince s paní a dlouhé autogramiádě jsem si zřídil kreditní kartu – kterou můžete mít často i bez účtu v dané bance!
Do týdne mi dorazí má nová kreditní karta podporující platby přes Apple Pay a můžu konečně platit mobilem a hodinkama.

Výhodou kreditní karty je to, že vlastně nenakupujete za své peníze – peníze si půjčujete. Samozřejmě je musíte zaplatit později. Na to máte bezúročné období obvykle okolo 50 dnů. Tzn. že pokud touto kartou zaplatím 1. března, tak tuto platbu ze svého bance odvedu nejpozději 20. dubna. Na tuto dobu jsem měl peníze zdarma a bezúročně vypůjčené. Samozřejmě pokud tento termín prošvihnu, jsou tam celkem kruté úroky tuším někde okolo 20% rpsn. To se nás ale netýká, protože si peníze nebudeme půjčovat na déle než těchto bezúročných 50 dní.

Vedení  je u většiny bank zdarma a navíc mají ještě bonusové programy, kdy za každou platbu touto kartou vám pár procent vrátí formou cashbacku.

Další výhodou je to, že v zahraničí je možné, že vaše obyčejné debetní karty nebudou chtít akceptovat a budou požadovat právě kreditku. V tom případě už jí máte.

Jako nevýhodu bych označil vysoké roční úročení, pokud máte půjčené peníze déle než těch 50 dní.

Snad vám tento krátký návod pomohl a pokud máte nějaké připomínky nebo postřehy, budu se na ně těšit.

Zase brzy ahoj,

Martin