Jak na Bitcoin v kostce

Pokud patříte mezi ty Bitcoinem ještě nepolíbené, možná právě tento článek může být pro vás zajímavý.

Zkusím zde shrnout mé poznatky, které jsem prozatím získal a zkusím shrnout rozdíly v tom, jak které aplikace fungují a v čem jsou hlavní rozdíly, které si běžný člověk zpočátku vůbec neuvědomí.

Samozřejmě existuje spousta různých kryptoměn. Budu se tady ale zabývat v tuto chvíli pouze touto jednou, dle mého názoru nejdůležitější.

Na jednu stranu se může zdát, že největší boom a výnosy už jsou pryč, takže nemá cenu investovat, na druhou stranu si myslím, a nejsem sám, že pořád je dobrá doba na investici, nebo řekněme uložení části financí do této měny.

Když Bitcoin okolo roku 2014 začínal, měl prakticky nulovou hodnotu. Následně se dostal někde k 10 USD, do konce roku 2016 se dostal k 1 000 USD a největší vrchol byl koncem roku 2017, což bylo 20 000 USD!

Pokud jste tedy koupili, nebo vytěžili v roce 2014 nějaké bitcoiny, pak jste za 3 roky měli zhodnocení 2 000%. A kdo vám to dá.

Následně bublina splaskla, bitcoin spadl někde ke 4 000 USD, aby se v roce 2019 na chvíli vrátil někem ke 12 000 USD a nyní, začátkem roku 2020 se pohybuje okolo 7 000 USD. Na konci ledna (tedy o měsíc později) jsme už na hodnotě přes 8 000 USD / bitcoin.

Jak je vidět, jsou to velké výkyvy na kterých se dá dost vydělat ale i dost ztratit.

Jaký je ale princip této měny? 

Jedná se o virtuální měnu, která není kryta prakticky ničím. To ale nejsou ani naše peníze v hotovosti. Tato měna se „vyrábí“ těžením. Kdysi bylo možné těžit relativně rychle pomocí obyčejných grafických karet v počítači. Dnes už je to ale složitější, protože mechanizmus uvolňování bitcoinů se s postupem času spomaluje a tím pádem rostou i náklady na jeho těžbu.

No a jelikož tento proces spomalování těžby bude pokračovat, bude stále nákladnější těžit bitcoiny a tím pádem i jejich cena bude logicky s postupem času vyšší. Asi tady nebudu zabředávat do této problematiky, o množství těžěných bitcoinů v jednom bloku – jsou o tom celé články na internetu.

Co je ale nejzajímavější, Bitcoinů bude na světě jen a pouze 21 miliónů. Navíc je známo, že spoustu bitcoinů lidé poztráceli a tím pádem jich vlastně nikdy nebude v oběhu celých 21 miliónů.

Tedy maximálně 21 miliónů na 8 miliard lidí. Hmm, to je průměrně 0,002525 bitcoinů na jednoho člověka.

Což je při dnešní ceně nějakých 20 dolarů na osobu!

A pokud se bitcoin začne stále více používat, což je celkem pravděpodobné, pak aby 21 miliónů bitcoinů dávalo smysl pro běžné obchodování, pak si myslím, že by každý člověk potřeboval třeba objem 5 000 dolarů při svém průměrném majetku 0,002525 bitcoinů.

A pokud by se toto v budoucnu opravdu stalo, tak by hodnota jednoho bitcoinu teoreticky byla 1 980 198 USD. 

A proto si myslím, že se stále vyplatí si nějakou tu malou část Bitcoinu pro sebe do budoucna urvat.

Jak nakupovat? 

V prvé řade je třeba pochopit, co to vlastnit bitcoin znamená. Jsou v zásadě dva způsoby.

První je ten, že vy sami opravdu bitcoin nevlastníte, ale vlastní ho např. banka a vy jej máte propsán pouze na svém účtu jakožto investiční nástroj. V tuto chvíli s ním ale nemůžete platit.

Jako vhodný nástroj se mi v tomto jeví např. česká Expobanka. Případně můžete použít i českou službu Coinmate, která má účet u Fio banky a příjemné kurzy bitcoinu.

Druhý způsob je zajímavější pro ty, kteří uvažují o možném budoucím placení pomocí bitcoinu a převádění peněz.

V tu chvíli ale potřebujete mít vlastní bitcoinovou peněženku s vlastní adresou pro příjem a odesílání peněz. Zde se opět cesty rozdělují. Můžete mít buď softwarovou, nebo hardwarovou peněženku.

Mám zkušenost se třema softwarovýma peněženkama, což je např. Kriptomat, který má asi nejlepší směnný kurz ze všech, na které jsem zatím narazil. Další hodně používané jsou např. Blockchain, nebo Coinomi. Osobně se mi nejvíce zamlouvají první a dvě ze zmíněných peněženek, protože umožňuji přihlášení pomocí otisku prstu nebo PINu a příjdou mi proto bezpečnější.

Po stažení peněženky a přihlášení do ní je vám vygenerováno jedinečné ID vaší peněženky, které může vypadat nějak takto:

Bitcoinová peněženka adresa a qr kód

Bitcoinová peněženka adresa a qr kód

bc1q2m2a4a2r75klysz88zmpgsrud2h2jc6872uply

Toto je adresa jedné z mých peněženek. Můžete jich mít kolik chcete. Pokud mi budete chtít poslat peníze, jednoduše do řádku adresáta místo čísla účtu vyplníte adresu peněženky příjemce.

Velmi důležité je mít na paměti, že pokud příjdete o přihlašovací údaje do peněženky, pak jste přišli o všechny Bitcoiny do ní vložené!

I na to bylo myšleno a proto u každé peněženky získáte tzv. Recovery phrase, což je dvanáct po sobě jdoucích slov, které si zapíšete a v případě zapomenutí přístupu do peněženky jste následně schopni peněženku obnovit.

Pokud máte v peněžence již nějaké Bitcoiny, pak s nimi můžete platit. Platba se připíše v rámci minut. Což byla před pár lety výhoda, dnes už to umí i obyčejné banky.

Jak nabít peněženku?

Peněženku jste si vytvořili, ale jak do ní teď dostat peníze u účtu? Opět existuje mnoho platebních bran. Sám jsem jich několik vyzkoušel. Tak jako všude, i zde se liší jednotlivé kurzy Bitcoinu vůči Euru/ USD. Osobně se mi osvědčil Kriptomat, který je evropský a i dobře lokalizovaný do češtiny. U webové aplikace a vlastně u té mobilní máte k dispozici i dvoufaktorové ověření pomocí SMS, takže je dost bezpečný.

Při nákupu oproti platební bráně od Coinomi se dá ušetřit / vydělat 5-7% při získání stejného objemu Bitcoinů.

Ještě lepší kurz můžete získat zasláním peněz na účet, ale je to zase zdlouhavější.

Následně se vám peníze připíšou do peněženky, která je v Kriptomatu také obsažena. Můžete ji využít pro uchování Bitcoinů místo výše zmíněných peněženek, nebo si třeba peníze přeposlat do jiné vámi oblíbené (nebo hardwarové) peněženky.

Hardwarová peněženka

Zatím jsme se vždy bavili o přístupu k bitcoinu pomocí online nástroje, kdy se přihlásíte do webového prohlížeče nebo telefonu a zde s penězi manipulujete. Zde ale hrozí řekněme prolomení hesla k vaší peněžence a tak i ztráta všech bitcoinů v ní uložených.

Nejbezpečnější možností je tedy mít hardwavovou peněženku. Jedná se o de facto speciální USB klíčenku, ve které běží malý počítač a vaše soukromé klíče jsou uložené pouze uvnitř této klíčenky. Jako zajímavou a dobře dostupnou možností je použít český Trezor. Koupíte ho na stránkách výrobce, nebo třeba na Alze. Musím říct, že už jen rozbalení balení Trezoru je celkem oříšek :-).

Pokud z takovéto peněženky chcete posílat peníze, pak ji připojíte k jakémukoliv počítači, který slouží pouze jako zobrazovač informací, ale veškerá data jsou stále bezpečně uložena na klíčence.

To je v tuto chvíli asi tak vše, co můžu k tomuto tématu napsat a doufám, že jsem vás opět o něco obohatil.

Máte nějaký zajímavý tip na bitcoinovou peněženku, nebo směnárnu peněz s lepším kurzem. Budu rád za každou informaci.

Takže díky a zase někdy ahoj..