Archiv pro měsíc: Květen 2014

Burza 1

Jak vydělat 20 000 dolarů za týden?

Kdyby mi v minulosti někdo řekl, že mám potenciál vydělat 20 tisíc dolarů za týden, asi bych se na něj nevěřícně podíval. Po absolvování kurzu Hrajeme si na burze tomu věřím.

Burza 1

Burza a pár mých obchodů

Všechno začalo přibližně před půl rokem, kdy mě můj kamarád Jirka Mazur pozval do svého kurzu Hrajeme si na burze. Pozvání jsem přijal a jelikož mě burza vždycky zajímala, hodně jsem se těšil. Už delší dobu mám doma jirkovu knihu o burze – Online Trading Manual, ale přiznám se, že jsem neměl sílu přelouskat těch 650 stránek textu a různch grafů.

Online trading manual

Online Trading Manual

Dokonce jsem se jednou v minulosti snažil účastnit nějaké burzovní soutěže, ale za pár dní už nebylo s čím obchodovat. Proto jsem si řekl  že online kurz, kde mi všechno Jirka vysvětlí polopatě, může být zajímavý. A za cenu tří tisíc korun, to je vlastně zdarma.

A tak jsme se spolu s dalšími pěti sty účastníky stali jirkovými pokusnými králíky. Za sebe můžu říct, že to byl pokus velmi vydařený. Na začátku kurzu jsem věděl, že musím levně koupit a draze prodat, ale nevěděl jsem jak. Na konci kurzu jsem byl schopen s minimálním rizikem zhodnotit svůj účet o 10 i více procent za měsíc a hlavně už vím, co dělám a jaké rizika podstupuju a hlavně jak mít nastavenou obchodní platformu.

Na konci celého kurzu nás čekala soutěž o 20 000Eur. Každý měl několik pokusů. A tady už se neobchodovalo s malým rizikem, tady už to byla opravdová mela. Přiznám se že soutěž neměla težké pravidla, ale u několika pokusů, jsem si svůj demo účet zrušil, jen díky malé nepozornosti hned na začátku. Nakonec můj nejlepší výsledek skončil na 20. místě se zhodnocením 51% (zisk 25 422 dolarů) za 10 dní, což byla maximální délka soutěžního účtu. A to je myslím krásný výsledek.

Měl jsem i lepší výsledky, třeba jako ten na obrázku – zisk 21 456 dolarů za dva dny!. Bohužel má nepozornost mi vyřadila účet ze hry hned na začátku. Pro vysvětlení. Maximální počet lotů v soutěži byl 10. Na obrázku si všimnete, že jsem při zadávání jednoho obchodu omylem místo 0 zmáčkl 9 a bylo z toho 19…

Hrajeme si na burze

Hrajeme si na burze

Ale o tom je burza. Burza vám neodpustí překlepy. Na druhou stranu burza trénuje mozek a vaší psychickou odolnost.

Proto s klidným svědomím doporučuju kurz každému, protože si myslím, že tento kurz vám zlepší nejenom vaše znalosti o burze, ale zlepší vaší finanční gramotnost, což je podle mě nejdůležitější.  A pokud vás ani jedno z toho nezajímá, tak věřte, že burza umí skvěle potrénovat mozek, aby vám nezakrněl :-).

Odkaz na kurz ZDE.

První videa a ebook jsou zdarma, další obsah je placený. Letos je kurz dražší – stojí 3 999 Kč, na druhou stranu je doplněn o nové témata. Navíc Jirka přidal VIP verzi za 9 999Kč.

Co vše obsahuje se dozvíte na stránkách Hrajeme si na burze.

P.S.: Pokud vám 4 000Kč příjde moc, i já vám můžu vysvětlit základy obchodování na burze. Ale nebude to zadarmo a navíc k internetovému kurzu se můžete kdykoliv v budoucnu vrátit.

Martin Dudek
725 993 255

Výhody životního pojištění očima zaměstnance a zaměstnavatele

Na životní pojištění se v dnešní době většinou pohlíží jako na nástroj, kterým finanční poradci připraví neznalé lidi o mnoho peněz. Na druhou stranu má životní pojištění mnoho výhod, pokud je umíte využít.

Dnes se nechci zabývat výhodama pojištění života a rizik (úrazu, nemocí, nebo pobytu v nemocnici).  O tom třeba zase někdy jindy.

V tuto chvíli vám chci říct něco víc o tom, jak může zaměstnanec i zaměstnavatel vydělat na uzavření životního pojištění.

 

Pro přehlednost a jednoduchost jsem zvolil následující tabulku, na které si ukážeme, jak může být životní pojištění prospěšné pro zaměstnance i pro zaměstnavatele.

 

Životní pojištění - výhody zaměstnanec, zaměstnavatel

Životní pojištění – výhody zaměstnanec, zaměstnavatel

 

V tomto příkladu jste zaměstnanec a momentálně pobíráte 14 tisíc hrubého měsíčně.

 

Aby jste mohl dostat 14 000Kč hrubého, náklady vašeho zaměstnavatele jsou 18 760Kč!

Z 18 760Kč zaplatí zaměstnavatel na odvodech za sociální a zdravotní pojištění dohromady 4 760Kč. Dále vy jako zaměstnanec zaplatíte na srážkách za sociální a zdravotní pojištění dalších 1540Kč a 2820Kč daň z příjmu. Ještě můžete uplatnit slevu na dani ve výši 2070Kč měsíčně (dalších 890Kč, pokud máte dítě). Po uplatnění slevy tedy posíláte státu 2 290 Kč měsíčně. Čistá mzda, která vám zůstane je 11 710Kč. Viz první sloupec tabulky.

 

Zkráceně: Pro zaměstnavatele vašich 14 000Kč hrubého znamenají zátěž 18 760  a pro vás jen 11 710Kč čistého.

 

Situace 1:

Pokud se zaměstnavatel rozhodne vám 2 000Kč přidat ke mzdě, pak je situace obdobná a výsledek vidíte ve druhém sloupci tabulky.

 

Zkráceně: Pro zaměstnavatele vaše 2000Kč hrubého znamenají zátěž 2 680Kč a pro vás jen 1 375Kč čistého.

 

Situace 2:

Pokud se ale zaměstnavatel rozhodne tyto dva tisíce, které vám chtěl přidat k výplatě posílat na životní pojištění, potom nezaplatí ani korunu navíc – šetří 680Kč měsíčně, což je 8 160Kč ročně! Z příspěvku na životní a důchodové pojištění totiž neplatí sociální ani zdravotní pojištění.

A co víc, ani vy neplatíte srážky na sociální a zdravotní pojištění! Dostanete teda dva tisíce na svou životní pojistku, která vás stojí 300Kč měsíčně.

Zbylých 1700Kč si můžete nechat ihned poslat na účet, kdy vám bude stržena pouze 15% daň z příjmu. Na účet Vám připutuje 1445Kč měsíčně, což je o 70Kč víc, než pokud by vám zaměstnavatel přidal běžným způsobem a ještě k tomu máte životní pojištění na náklady zaměstnavatele v hodnotě 300Kč!

Pokud vám Vaše momentální výplata vystačuje a rozhodnete se nechat zbylých 1700Kč na pojistce ve spořící části, nebude Vám strženo ani těchto 15%, díky tomu se Vám peníze mohou dále zhodnocovat v plné výši.

 

Zkráceně: Pro zaměstnavatele 2 000 Kč příspěvek na vaše životní pojištění znamená zátěž
2 000  a pro vás 1445  čistého a životní pojištění za 300Kč měsíčně.

 

A to je myslím důvod, proč je dobré uvažovat o životním pojištění jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele.

 

Výhody pro zaměstnance: 

*Zaměstnavatelem placené životní pojištění, nebo jeho část.

*Vyšší příjem než v případě běžného přidání mzdy ve stejné výši.

 

Výhody pro zaměstnavatele:

*Nižší náklady na zaměstnance.

*Není třeba dávat zaměstnancům peníze “na ruku” ze svého zisku a možnost odepsat si peníze legálně.

*Benefity pro zaměstnance ve formě životního pojištění nebo penzijního připojištění.

 

Pokud máte další otázky, případně chcete zjistit víc o možnostech, jak toto pojištění a připojištění zřídit?

 

Kontaktujte mne na telefonu 725 993 255, nebo dalšími možnostmi v sekci kontakty.

 

Hezký den,

Martin Dudek