Ahoj, jsem něco jako finanční poradce.

Tento článek píšu v obchodním centru Nová Karolina v Ostravě. Čekám tady na schůzku se svým kamarádem, abychom projednali obchod. On potřebuje cenu do hudební soutěže, my zase budeme rádi za menší reklamu naší pěny. Systém win-win. Vyhrávají obě strany :-).

To ale není pravý důvod, proč píšu tento článek.

Na místo jsem dorazil trochu dřív. Rozhodl jsem se, že si sednu do jednoho z pohodlných gaučů a udělám nějakou práci. Bohužel přímo vedle mě po pravé ruce sedí dvě na pohled příjemné slečny, které, jak to vypadá jsou finanční poradkyně.
Jak to vím?
Tuto práci jsem chvíli dělal taky. Ano, jsem finanční poradce – i když asi trochu jiný než ony. Snažím se lidi inspirovat k činům, realizaci svých snů a poradit s tím, co umím. A k tomu jsou třeba i finance. Se kterýma je potřeba nakládat s rozumem. Takže už máte investiční životní pojištění? (vtip…)

Za druhé, nedá se přeslechnout o čem se baví. Když slyším jejich rozhovor, zvedá se mi žaludek. Vypadá to totiž, že jejich finanční poradenství není vůbec zaměřeno na klienta, tak jak by tomu mělo být a jak je v západních zemích zvykem. Holt žijeme v Havířově, Ostravě, České republice. Tady to funguje ještě jinak. Jejich poradenství je zaměřeno na to, aby si vydělaly svých průměrných 40 tisíc a jak klientovi „natlačit“ tu smlouvu, jak jedna říká druhé. Taky probírají své kolegy z práce. Proč někdo dělá hodně a někdo zase málo? Asi je to o tom, jaký mají žaludek. A nejde tady jen o peníze. Jde o to, jaké produkty klientům doporučují. No samozřejmě že ty, kde mají největší provizi. Jak jinak.

Zkouším slečny neposlouchat a věnovat se své práci, když najednou si naproti mě sedne mladý kluk se svou kamarádkou. Tipl bych jim oběma okolo 20 let. Mladík vytahuje „analýzu klienta“ a své dvě vypracované strategie a já si připadám jako na nějakém srazu pojišťováku. Spouští na slečnu tu samou pohádku, že oni jsou nejlepší, protože klientům jako jediní zpracují analýzu zadarmo – sorry, ale tohle dělá opravdu každý. Protože ten, kdo opravdu něco ví, si za svůj čas něchá hezky zaplatit. Dále jí znova (předpokládám, že toto je druhá zchůzka, když už má vypracovanou analýzu) popisuje jak jsou jedničky na trhu, mají nejlepší přístup ke klientovi, myslí na jeho blaho, bla bla bla…
Oukej. Možná je tady nějaká nová firma, o které nic nevím a dělají to správně. Mezitím mě ale chlapec utvrdil, že tomu tak není. Své kamarádce, jak jsem pochopil z rozhovoru nabídl životní pojistku, za kterou má platit asi 1500Kč měsíčně. Vysvětlil jí spoustu výhod a že to tak je pro ní nejlepší.
Omlouvám se, ale myslím si něco jiného. Pokud je slečna ještě na vysoké škole, rozhodně nepotřebuje životní pojištění za 1500Kč, to spíš mladý pojišťovák potřebuje své bankovní jednotky.
Co to jsou bankovní jednotky? Podle mě to je habaďůra na lidi, aby nevěděli, kolik si poradce na jejich pojistce vydělá. Když řekne že 20 bankovních jednotek, tak to běžnému člověku opravdu nic neřekne. Tyto bankovní jednotky (oblíbený termín u mnoha společností) se potom násobí nějakým koeficientem, který se zvyšuje podle toho, čím víc smluv uděláte. Že z životní pojistky ať už je se spořením nebo né, jdou všechny peníze inkasované od klienta v prvních dvou letech na poplatky, to už klientovi řekne málokdo. U smlouvy bez spoření Vám to může být jedno. Ale co u smlouvy se spořením? Když si spoříte třeba 1 000Kč měsíčně? Ano, potom jste na začátku smlouvy -24 000Kč. Zajímavé co? A to nemluvím o tom, že existují mnohem lepší spořící produkty než životní pojištění.

Osobně jsem byl lákaný do šesti těchto firem, takže vím o čem mluvím. Tato politika mi připomíná spíše okrádání lidí, než finanční poradenství. Finanční poradenství je podle mě o tom poznat svého klienta, zjistit jak na tom je a jak mu pomoct ještě k lepší finanční situaci. A nemusí to být jen pomocí bankovních produktů. Stačí se s lidmi bavit o tom co kupujou, proč to kupujou a jestli neexistuje lepší řešení jejich potřeb.

Někdo si totiž neuvědomí, že je společnosti, nebo svým poradcem tlačen do něčeho, co nepotřebuje a může své finance využít jinak a lépe.

A co vy? Máte opravdového finančního poradce?
Kontroloval Vám někdo smlouvy, které máte uzavřené a jestli je tak vůbec potřebujete mít nastavené a neplatíte zbytečně moc?
Zeptal se vás někdo na vaše sny a inspiroval Vás?
Víte co je to cashflow?

Jestli ne, můžeme si popovídat a třeba zahrát cashflow. Ale asi to nebude zadarmo…